13 maja - piątek

Jak się odwentylować - regulacja emocji po trudnych rozmowach?

10:00
warsztat

Trudne rozmowy to sytuacje, których nie da się uniknąć. Są one wyzwaniem dla obu stron dialogu. Jak pokazują badania, czynnikiem, który w największym stopniu wpływa na unikanie takich sytuacji jest przewidywana konfrontacja z emocjami rozmówcy oraz doświadczanie własnych trudnych emocji. Zalegające po takich rozmowach afekty mogą prowadzić do negatywnych konsekwencji, z uwagi na przedłużający się stan napięcia związany z reakcją stresową. Celem warsztatu jest zaznajomienie uczestników z metodami wentylacji emocjonalnej oraz tzw. głębokiej pracy emocjonalnej, które zastosowane jeszcze na etapie przygotowań do rozmowy, a także po jej przeprowadzeniu, pozwolą zachować równowagę.

Paulina Zielińska


Żałoba traumatyczna - jak reagować na złe wieści z frontu, jak wspierać kogoś w pierwszych chwilach po złej wiadomości?

12:00
wykład

Czym się różni żałoba od żałoby traumatycznej? W jaki sposób rozpoznać traumatyczną żałobę? Jakie są objawy żałoby złożonej i w jaki sposób przeżywanie żałoby różni się w zależności od rodzaju relacji, wieku, płci. Porozmawiamy o sloganach używanych w okresie żałoby i o tym jakie są pomocne pytania w procesie pomagania.

Lena Czernecka


Jak pozytywny nastrój reguluje pracę mózgu? - perspektywa neuroscience

14:00
wykład

Emocje są mechanizmami ewolucyjnymi, a ich funkcją jest zapewniać nam lepszą, wydajniejszą adaptację do nowych sytuacji. Podczas wykładu skupimy się na neurobiologicznych mechanizmach emocji oraz na tym, jak pozytywny afekt i przyjemne emocje, wpływają na procesy motywacyjne, regulację funkcji poznawczych oraz nasze codzienne funkcjonowanie. To wszystko w odniesieniu do najnowszych doniesień z dziedziny neuroscience.

Kuba Słowik